Jury Lists 1836

Clarke County, Georgia
Inferior Court Minutes
1831 – 3rd Febry 1840
301 pages

transcribed by Mary Hoit Abbe

1831  |  1832  |  1833  |  1834  |  1835  |  1836  |  1837  |  1838  |  1839

1836

p. 154
Jurors drawn to serve at May Term 1836

  1. Nathaniel L. Daniell
  2. James D. Gray
  3. James Tolbert
  4. Giles Jennings
  5. J. G. Darby
  6. Wm D. Bowling
  7. A. M. Gathright
  8. David Smith
  9. Levi Stewart
  10. Wm Garner
  11. Sanford Whitehead
  12. Eli Bradberry
  13. Josiah Maxey
  14. Walden Wise
  15. James Witter
  16. Garrett Craft
  17. Silas East
  18. Valentine Huff
  19. John Wood Jr
  20. Wm B. Moreland
  21. John A. Martin
  22. Samuel Paine
  23. Wm H. Gardner
  24. Curtis Dupree
  25. Robert H. Hester
  26. Jas B. Davenport
  27. Benj Jones
  28. David Willoby
  29. Archibald Byrdie
  30. Wm M. Harris

p. 161 
Monday Morning  9th May 1836
The court directed the sheriff to empannel a jury & the following persons came into court and were sworn

  1. Ausborne M. Gathright
  2. Garrett Craft
  3. James Witter
  4. William M. Harris
  5. Wayne Wise
  6. Moses Nunnally
  7. Eli Bradberry
  8. Joab Jones
  9. William H. Gardner
  10. Levi Stewart
  11. Valentine Huff
  12. Walden Wise

p. 169
Jurors drawn to serve at October Term 1836

  1. Benjamin Tackwell
  2. Nathaniel Epps
  3. William Epps Senr
  4. William P. Jackson
  5. Robert Love
  6. Philip Lampkin
  7. Samuel Gardner
  8. Resin Whitehead
  9. Masters Daniell
  10. Silas Crawford
  11. Abram Doolittle
  12. John Shepherd
  13. John Gann Senr
  14. Lewis Eidson
  15. William M. Boggs
  16. Watkins Baynon
  17. Bennett Tuck
  18. John Owen
  19. Samuel Frost
  20. Henry White
  21. John M. McCuen
  22. Stephen Daniell
  23. John Durham
  24. James Reaves
  25. Nathaniel McLaughlin
  26. Enoch Spinks
  27. Joseph M. Kinney
  28. Henry L. Edwards
  29. Bedford Langford
  30. Ezekiel Bassett

p. 179
Monday Morning  24th October 1836
The court ordered the sheriff to empannel a jury and the following persons came into court and were sworn

  1. Nathaniel Epps
  2. Reason Whitehead
  3. James Beavers
  4. William M. Boggs
  5. Abram Doolittle
  6. Masters Daniell
  7. William Epps
  8. Silas Crawford
  9. John Owen
  10. Henry L. Edwards
  11. Enoch Spinks

Return to Court Records